Tečaji pravorečja
Govor je primarna oblika človekovega sporazumevanja. Sčasoma pa je govor izpodrinila pisava, zapis, predvsem pri preučevanju, saj je zapisano besedilo lažje opazovati in analizirati, saj »ostane«, medtem ko govorjeno besedilo, ko je enkrat izgovorjeno, »izgine«. V formalnih govornih položajih pa moramo biti pozorni tudi na pravilno izgovorjavo glasov, besed, besednih zvez, stavkov … in celotnega besedila. Na Slovenskem nimamo samostojnega normativnega priročnika za pravilno izgovorjavo, pač pa so posamezna pravila vključena v obravnavo ustreznih jezikovnih ravnin (npr. v glasoslovje, oblikoslovje, skladnjo …).
Na tečajih pravorečja, ki jih ponuja Oddelek za slovenistiko Fakultete za humanistične študije Univerze na Primorskem, bomo na primerih govora javnih govorcev ugotavljali najpogostejše napake oziroma odstopanja od norme in se jih (na)učili odpraviti. Na Primorskem so najbolj problematični npr. izgovorjava sredinskih glasov – ozkih in širokih e, o in polglasnika –, naglaševanje in intonacija.
Cene tečajev so prilagojene posamezni izvedbi (odvisno od števila udeležencev, obsega, zahtevnosti). Za več informacij pišite na Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate..